Як висота впливає на організм людини

Як висота впливає на організм людини

Як висота впливає на організм і чому вона по-різному впливає на людей?

Щороку тисячі людей відправляються у високогірні місця з метою туризму, пошуку пригод або тренування та змагань у різних видах спорту. На жаль, ці поїздки можуть бути зіпсовані наслідками гострої висотної хвороби, і симптоми у кожної людини відрізняються. Щоб зрозуміти, чому люди страждають по-різному, ми повинні поглянути на те, як на організм впливає висота.

Гори притягнуть людину своєю красою і величчю. Вони прекрасні, загадкові, зачаровують розум і серце і не залишають байдужим жодної людини. Види гірських вершин, покритих снігом, який майже ніколи не тане, порослі лісом схили, високогірні луки – все це захоплює дух і тягне повернутися всіх, хто хоч раз був у горах, в яких ми просто не можемо надихатися чистим повітрям.

Як висота впливає на організм людини

Повітря складається з різних молекул, причому азот (79,04%) і кисень (20,93%) складають більшість кожного вдиху, який ми робимо. Цей склад повітря залишається незмінним, незалежно від того, чи знаходимося ми на рівні моря чи на висоті.

Проте з висотою змінюється «парціальний тиск» кисню в цьому повітрі (кількість молекул кисню в даному об’ємі повітря). На рівні моря парціальний тиск кисню становить 159 мм рт. ст., тоді як на висоті 8848 м над рівнем моря (вершина гори Еверест) парціальний тиск кисню становить лише 53 мм рт. ст.

На великих висотах молекули кисню знаходяться якнайдалі один від одного, тому що для їх «стиснення» менше тиску. Це фактично означає, що в тому самому обсязі повітря, який ми вдихаємо, менше молекул кисню. У наукових дослідженнях це називають «гіпоксією».

Що відбувається в організмі на великих висотах?

Протягом кількох секунд перебування на висоті вентиляція посилюється, тобто ми починаємо намагатися дихати більше, оскільки тіло реагує на меншу кількість кисню під час кожного вдиху і намагається збільшити його поглинання. Попри цю реакцію, у вашій кровоносній системі все ще мало кисню, тобто невелика кількість кисню досягає ваших м’язів і це, вочевидь, обмежить продуктивність ваших рухів.

Протягом перших кількох годин перебування на висоті, втрата води також збільшується, що може призвести до зневоднення. Висота також може прискорити ваш метаболізм, пригнічуючи апетит, тобто вам доведеться їсти більше, ніж вам хочеться, щоб зберегти нейтральний енергетичний баланс.

Коли люди перебувають на висоті протягом кількох днів або тижнів, їх тіло починає пристосовуватися до середовища з низьким вмістом кисню.  Не зважаючи на ці адаптації організму до компенсації гіпоксичних умов, фізична працездатність людини завжди буде гіршою на висоті, ніж при еквівалентній діяльності на рівні моря. 

Як висота впливає на організм людини

 Чому лише деякі люди хворіють на висотну хворобу?

Багато людей, які піднімаються на помірні або великі висоти, відчувають наслідки гострої висотної хвороби. Симптоми цієї хвороби зазвичай починаються через 6-48 годин після початку впливу висоти і включають головний біль, нудоту, млявість, запаморочення та порушення сну.

Ці симптоми більш поширені у людей, які швидко підіймаються на висоту понад 2500 м, тому багатьом туристам радять йти у гору повільно, особливо якщо вони раніше не були на висоті.

Важко передбачити, на кого негативно вплине вплив висоти. Навіть у професійних спортсменів високий рівень фізичної підготовки не захищає від висотної хвороби, організм деяких людей просто гірше справляється зі зменшенням кисню в їхніх системах.

Чим відрізняються місцеві жителі висот?

Відомо, що люди, які живуть високо в горах, мають більшу здатність до фізичної роботи на висоті. Наприклад, шерпи, які проживають у гірських районах Непалу, славляться своєю майстерністю альпінізму.

Жителі високогірних районів демонструють великі об’єми легень і більшу ефективність транспортування кисню до тканин, як у стані спокою, так і під час фізичного навантаження.

Хоча існують суперечки щодо того, чи є ці характеристики генетичними, чи це є результатом впливу висоти протягом усього життя, але вони дають місцевим гірським мешканцям явну перевагу перед жителями низин під час діяльності в умовах гіпоксії.

Тому, якщо ви не шерп, краще підійматися повільно, аби дати вашому тілу більше часу, щоб пристосуватися до викликів гіпоксичного середовища.