Карпатські гори надихають
Чому в горах думається по-іншому, або як пробудити у собі творчу силу
Людина, яка приїжджає в гори вперше в житті, найчастіше відчуває захоплення та благоговіння. Втім, ці почуття з’являються під час кожної поїздки туди, де почуваєшся мізерно малим і водночас причетним до чогось нескінченного.
Із захопленням все зрозуміло. Але що таке благоговіння? Словник говорить коротко: «Найглибша повага». Вестмінстерський словник теологічних термінів дає таке визначення: «Почуття здивування та подиву, страху, жаху та поклоніння, пов’язані з переживанням присутності Божественного». Психологічна енциклопедія уточнює, говорячи про «раптове почуття пригніченості, зазвичай пов’язане з небувалими розмірами, красою, величністю незвичайного штучного або природного об’єкта, або того, що сприймається як надприродне».
На словах все просто. Але насправді це почуття не так пригнічує, скільки включає в багатьох людей бажання творити.
Кажуть, що творчість притаманна лише людині. І що саме створення чогось нового, чого не існувало до тебе, дає сенс життя – чи це оповідання, гарне бізнес-рішення або нестандартний проїзд трасою. Хоча до творчості належить і руйнація старого – у цьому також є своя естетика та потенціал нових форм.
Хтось творить, як дихає, з моменту, коли взяв фломастер і почав розписувати шпалери в будинку або з тієї хвилини, коли вперше, стоячи на табуретці, розповів дідові Морозу вірш про вічнозелене деревце. Але таке може сказати собі далеко не кожен.
Вплив вражаючого гірського пейзажу на творчі процеси досліджували за допомогою суміші горіхів і сухофруктів.
Експеримент проводили в Швейцарських Альпах: піддослідних поділили на дві групи, одну відправили нагору, туди, де видно сніжні вершини, що вселяють благоговіння, друга група залишилася в долині зі «звичайним» пейзажем.
Вимірювали бажання учасників творити, попросивши їх використати вже існуючу суміш горіхів та сухофруктів або скласти свою власну. Ми намагалися зрозуміти, чи виберуть люди на вершині гори створення свого власного «рецепту» – на противагу тим, хто залишився знизу. Також обом групам надали можливість вивчити щось нове. Коли вчені зібрали інформацію за цими двома параметрами, виявилося, що люди на горі були набагато цікавішими у плані нових знань і більш творчо підійшли до свого сухого пайку.
Експериментатори також показували учасникам рекламу неіснуючого курорту. Одним людям демонстрували фотографію гарних гір, другим – лижника у стрибку, третім – нейтральне фото лиж на схилі. Виявилося, що зображення гір породжувало набагато більше інтересу та питань.
Коли людина відчуває позитивні емоції, вона спирається на вже існуючі знання (від відчуття в правому коліні до прочитаної ввечері книги або того, скільки шматків цукру покладено у чашку кави): «Мені добре, і я впевнений у своїх знаннях». Але з благоговінням все не так. Благоговіння змушує змінювати спосіб думок.
Найчастіше ідея змінити свій спосіб мислення жахає. Але, коли ми відчуваємо благоговіння, воно зовсім не здається нам негативним переживанням, воно, швидше, каже, що ми в безпеці, що це нормально відкритися світові і думати по-іншому. І тоді ми поринаємо у творчий потік.
Якщо людина вперше відчуває благоговіння в горах, їй складно оцінити всю повноту цієї «інакшості», особливо це важко для людей, які виросли далеко від гір. У цей момент у мозку відбувається багато процесів, людина намагається зрозуміти та відчуває сильні почуття.
Будь-який похід у гори стає яскравою пригодою. Кожен приносить додому як мінімум кілька історій та байок. Вірші, іноді картини. Фотографії. Щоденникові записи. Післясмак перебування в горах розчиняється повільно і перетворюється на пісні, книги, кінофільми. У горах приходять невластиві для «звичайного варіанта нас» думки та ідеї. Або знаходяться нестандартні способи вирішення ситуацій, що виникають. Або трапляється осяяння з приводу давно хвилюючої проблеми. Навіть якщо людина давно живе в горах, благоговіння часто прориває греблю її звичного сприйняття. І тоді вона дивиться на вершини наче вперше.
Пропонуємо забути про всі свої проблеми і поринути у благоговіння зимових Карпат. Готельний комплекс «Gremi hotel» у долині Дагобрат чекає на вас!