Гори – тендітне джерело життя

Гори – тендітне джерело життя

 Гори – невідтворне джерело живої енергії.

Гори – це як окремі острови, що піднімаються високо в небо. Для багатьох це місце для того, щоб з’єднатися з природою, відпочити та насолодитися чистим середовищем та свіжим повітрям. Популярність гір під час нинішньої пандемії чітко показала потребу людей насолоджуватися природою саме в горах.

Гори також забезпечують нас багатьма важливими для життя ресурсами, включаючи деревину, пасовища для худоби, питну воду та чисте повітря . Усі вони постачаються гірськими екосистемами через складні процеси, які підтримуються спільнотою різних видів та їх взаємодією між собою та  середовищем. Ці види численні – невидимі мікроорганізми, крихітні види планктону, невеликі рослини, дерева, загадкові рептилії, птахи та ссавці. Ці види виробляють органічні речовини, пов’язують CO 2 і виробляють кисень.

Разом усі ці види формують, змінюють і перебудовують навколишнє середовище у складних взаємодіях.

Гори, як правило, вважаються віддаленими від скупчення людей, тому що до багатьох з них важко подорожувати, оскільки дороги складні, а доступність обмежена через погодні умови. На сьогоднішній день, на жаль, така діяльність людини, як видобуток корисних копалин, тваринництво, виробництво енергії та туризм, дуже впливає на гори. Мається на увазі їх експлуатація для обслуговування цивілізованого світу.

карпатські гори

Вплив людини на середовище.

Протягом тисячоліть люди експлуатували гірські середовища і ці та інші заходи різним чином вплинули на гірські екосистеми, така експлуатація ресурсів в подальшому може бути дуже руйнівною, сьогодні спостерігається великий приплив людей та ресурсів у гори. Ця діяльність забруднює навіть віддалені гірські райони. Забруднюючі речовини можуть бути перенесені в гори за допомогою орографічних ефектів і можуть збагачуватися озерними відкладеннями, торфовими болотами та, як правило, в гірських водно – болотних угіддях, що обумовлено характером опадів, снігопадами, тривалістю вегетаційного періоду та вітром. 

Забруднення гірської прісної води хімічними сполуками – ключовий виклик, з яким стикається людство – тому тісно пов’язане зі зміною клімату та кліматичними крайнощами. Екстремальні кліматичні умови відіграють ключову роль у перерозподілі хімічних забруднювачів і, як передбачається, сприяють вивільненню забруднюючих речовин, що зберігаються в льоду, ґрунтах або відкладах, внаслідок повеней.

На додаток до цих прямих впливів, люди змінили світовий клімат. Гори є дуже крихким середовищем і є одними з регіонів, які найбільш чутливі до змін клімату та впливу людської діяльності. Зміна клімату є всесвітньою загрозою, але її вплив на гори особливо сильний і тривожний. 

карпатські гори

Глобальна зміна температури.

Високі гори відчувають більш швидкі зміни температури та значно більші коливання добових температур, порівняно з низинними регіонами. Льодовики тануть все швидше, сніговий покрив зменшується і сильно змінюється з роками. Крім того, все частіше трапляються випадки сильних дощів, що викликають повені, а також періоди без дощів, що висушують гірські ландшафти. Все це має важливі наслідки для природи та людського суспільства.

Наразі ми лише на початку розуміння функціональної екології в гірських екосистемах, але міжнародні дослідження вже показують, що зміни будуть згубними для навколишнього середовища, біорізноманіття та нашої системи життєзабезпечення. Тож бережіть гори, бо це тендітне джерело життя!